Co je vlastně voda?
Voda je zázračné dílo přírody. Je to chemická sloučenina vodíku a kyslíku. Spolu se vzduchem, resp. zemskou atmosférou, tvoří základní podmínky pro existenci života na Zemi.
V přírodě se vyskytuje ve třech skupenstvích: v pevném – led, v kapalném – voda a v plynném – vodní pára. Za normální teploty a tlaku je to bezbarvá, čirá kapalina bez zápachu, v silnější vrstvě namodralá. Teplota tání 0°C, teplota varu 100°C, při 3,98°C má největší hustotu (1,000 g.cm-1). Mrznutím se objem vody zvětšuje asi o 1/11.
Funkce vody v lidském těle - jaké pochody zastává voda v lidském organismu?
- podporuje zásobování buněk kyslíkem
- přepravuje živiny
- zajišťuje hydrataci na úrovni buněk
- zvlhčuje kyslík, který se pak snadněji dýchá
- vystýlá kosti a klouby
- absorbuje nárazy kloubů a orgánů
- upravuje tělesnou teplotu
- odvádí odpady
- vyplavuje toxiny
- zabraňuje lepení tkání
- promazává klouby
- zlepšuje mezibuněčnou komunikaci
- udržuje standardní elektrické vlastnosti buněk
- posiluje přirozený proces regenerace těla
Kromě odpovídajícího množství vody je také důležitá její kvalita.
Voda je důležitá pro každého z nás a specielně pro sportovce, seniory, děti a kojence a samozřejmě pro každého, kdo se zajímá o zdravou výživu.
Dehydratace a desatero přikázání dobré hydratace, aneb jak dehydrataci předcházet
Vaše tělo je z 67 hmotnostních procent tvořeno vodou. Dojde-li k 2% poklesu celkové hladiny vody v těle, pocítíte únavu. Dojde-li k 10% poklesu, přidají se významné zdravotní potíže. Větší ztráty mohou být osudové.
Desatero přikázání dobré hydratace
- Pijte 30 ml na každý kilogram živé váhy. 75kilogramový člověk by měl pít přibližně 2,25 litru. Dobrý standardem je jedna sklenice za hodinu.
- Vyhněte se močopudným nápojům, které vyplavují vodu z vašeho těla, např. káva s obsahem kofeinu, čaj, sodovka, alkohol nebo pivo.
- Pijte více vody a čerstvých džusů, které vám pomohou v doplňování vody především během nemoci a zotavování. Nemoci doslova vykrádají vodu z vašeho těla.
- Svůj den začněte sklenicí vody, kterou spláchnete svůj zažívací trakt a doplníte vodu během noci.
- Během dne pijte vodu v pravidelných intervalech. Nečekejte, dokud se nedostaví žížeň. Žízeň znamená, že už máte problém.
- Vytvořte si zvyk a noste s sebou vždy lahev vody – mějte jednu v autě i na vašem pracovním stole.
- Vytvořte si zvyk pít vodu například před každým opuštěním domu nebo zahájením nějaké činnosti. Naplňte si velký džbán, který se rozhodnete celý vypít, nebo si počítejte, kolik sklenic denně vypijete.
- Zvýšíte-li svou mentální či fyzickou činnost, zvyšte i množství přijaté vody.
- Pijte vodu nejvyšší možné kvality.
- Poťte se. Cvičte až do momentu, kdy se začnete potit, nebo si dejte koupel v páře. Pot čistí lymfatický i krevní systém. Je to jeden z nejlepších dostupných způsobů detoxikace organismu. Hodně se poťte a poté pijte hodně vody, abyste nahradili ztrátu všech tekutin. Za teplého počasí pijte ještě více.
Co je to dehydratace? A jaké množství vody bychom měli pít?
Většina lidí si myslí, že k dehydrataci dochází při odlivu tepla, tedy když vylučujete více vody, než kolik jí přijímáte. Tato mylná domněnka společně s teorií suchých úst jsou ty nejhlavnější příčiny.
Ke skryté dehydrataci dochází, když se k buňkám nedostává dostatečné množství vody.
Tato mírná dehydratace může způsobovat závratě, letargii, bolesti hlavy, křeče svalstva, ztrátu chuti k jídlu, depresi nebo mentální zmatek. O vodu přicházíme každý den močí, potem, stolicí a plícemi (vydechujeme vlhkost).
Odliv vody z našeho těla dále zvyšujeme pitím alkoholu (piva), kávy, čaje, kofeinových limonád a některých drog. Všechny tyto látky jsou močopudné. Američané pijí v průměru dvě plechovky limonád a dva šálky kávy každý den. Existují však i alternativy. Místo kávy na povzbuzení si zkuste umýt obličej studenou vodou, je to zdravější a mnohem účinnější probuzení.
Jaké množství vody tedy pít, abychom dehydrataci předcházeli?
Průměrný dospělý člověk by měl vypít dva až tři a půl litru vysoce kvalitní čisté vody denně. Přesné množství je však individuální. Závisí na velikosti těla, podnebí, teplotě, vlhkosti, nadmořské výšce a míře cvičení. Dokonce se zde promítá i mentální aktivita, stres a faktory související s životním prostředím. Když jste nemocní a máte horečku, potřebujete mnohem více vody. Podobně je tomu i u sportovců, kteří ztrácejí tekutiny rychleji, a měli by je proto doplňovat před, během i po výkonu.
Ledvinové kameny zasahují téměř 15% populace, a přitom jejich tvorba může být přímým následkem nedostatečného příjmu vody. V jedné studii se prokázalo, že jednotlivci, kteří někdy trpěli ledvinovými kameny, snížili riziko jejich opětovného vytvoření o 15 % zvýšením příjmu vody o 4 sklenice denně. Nedostatek vody podněcuje vznik kamenů srážením vápenatých solí uvnitř ledvin.
Hubnutí s vodou - přibližně 1/3 našeho denního příjmu vody přichází z jídla
Máte žížeň, nebo hlad? Je možné, že si vykládáme příznaky žízně tím, že máme hlad. Přibližně 1/3 našeho denního příjmu vody přichází z jídla. Čerstvé ovoce a zelenina jsou ze 70 – 95 % tvořeny vodou. Dokonce i chléb je z 35 % tvořen vodou.
Je tedy možné, že váš pocit hladu po jídle je vlastně skrytá potřeba po vodě.
Snažte se mezi jednotlivými jídly nejíst. Místo zmrzliny sáhněte raději po láhvi s vodou. Když se zasytíte vodou, pomůže vám to vytvořit pocit sytosti. Poté se věnujte nějaké činnosti – získáte tak šanci, že váš mozek přestane myslet na jídlo. Budete mít pocit sytosti a váš hlad zmizí. Jestliže přijímáte příliš mnoho soli a nepijete dostatečné množství kvalitní čisté vody, vaše hmotnost se pravděpodobně zvýší.