Pomáháme lidem k čisté vodě...
... pomůžeme i Vám
Víte, jakým způsobem je využívána vaše voda? Poslední výzkumy ukazují, že zhruba 2 procenta této tekutiny využijete na pití a vaření. Zbývajících 98 procent využíváme na hygienickou očistu, praní, splachování na toaletě, nebo na údržbu naší domácnosti v čistotě.
I když do našeho organismu putuje z naší spotřeby okolo zmíněných dvou procent vody, rozhodně to neznamená, že by to bylo jakkoliv málo. Právě naopak. I proto by měla být voda z kohoutku opravdu kvalitní. V dnešním světě mají klasické vodárny nelehký úkol. Znečištění naší planety stále vzrůstá, což se negativně podepisuje i na kvalitě vody, kterou užíváme a kterou je třeba distribuovat do oběhu.
Rizikem jsou ale i mnohé nové syntetické látky, které vznikají v rámci různých chemických reakcí. Voda z kohoutku proto nemusí být tak dokonalá, jak si přejeme. Vodárny tak jenom málokdy dokážou splnit požadavky spojené s aktuálními předpisy na jakost pitných vod. Nehledě na často zastaralé čističky, které si jenom málokdy poradí s novodobými znečišťujícími látkami, kam můžeme řadit třeba hormony, stejně jako zbytky léků a další látky, na jejichž přítomnost voda často není ani testována.
Je pravdou, že do vodovodního řadu putuje jenom voda, která splňuje určité limity. Ty upravuje Vyhláška č.83/2014 Sb. Pokud vás její znění zajímá, ZDE je ke stažení. Při jejím čtení zjistíte, že je kontrolováno pouze 62 látek, přičemž zbývajících 2 000 možných rizikových látek není kontrolováno vůbec. Zcela chybí třeba již zmíněné zbytky léků, stejně jako různé hormony. Ty tak může voda z kohoutku často obsahovat.
Často se liší i názory na kvalitu vody, kterou doma používáme. A to proto, že prioritně je užíván takzvaný odhad škodlivosti určité látky. Na tomto základě se stanoví konkrétní limity, která voda z kohoutku může mít. Jak ale každý z nás ví, jedná se jenom o tabulkové hodnoty rizikovosti. Individuálně tedy mohou být dopady určitých látek mnohem horší, než se předpokládá.
Co z dané vyhlášky plyne? V podstatě to, že stát určitým způsobem toleruje to, že naše voda z kohoutku může určité látky a škodliviny obsahovat. Jenom musí zůstat pod dovolenými hodnotami. Co když ale právě vy patříte do té skupiny lidí, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy? Chcete to riskovat? Jistě ne. Proto je lepší volbou využít vlastní řešení spojené s čistotou vody. Podívejte se na naši nabídku.
Vodárny se vodu samozřejmě snaží čistit tak, aby vyhovovala nejenom vyhlášce, ale aby v případě potřeby vyhovovala také výjimkám, pokud stoprocentní kvalitu vody nelze v některých případech zajistit. Jako metoda pro čištění vody je však stále používán chlór. A to pro celkovou dostupnost, ale i nízké náklady. Bohužel kohoutková voda je následně plná dané látky, což nejenom způsobuje zvláštní chuť vody, ale i její nevábnou vůni. Zapomínat ale nesmíme ani na rizikovost chlóru.
I když se o případných rizicích příliš nemluví, je třeba dodat, že kohoutková voda, která chlor obsahuje, může způsobovat řadu problémů. A to hlavně proto, že chlór je látkou poměrně nestálou a tak s některými nečistotami může tvořit i nebezpečné sloučeniny. A ty mohou mít přímý vliv na naše zdraví. Vznikají tak nebezpečné kontaminanty, které nesou název tri-halo-metany. Ty mohou mít mutagenní, stejně jako karcinogenní účinky. A to jistě není nic, co bychom chtěli riskovat. Zvláště na našem vlastním těle.
Pokud se podíváme na to, co může být hlavním zdrojem kontaminace vody, jsou to zcela určitě:
Zapomínat ale nesmíme ani na žumpy, nedokonalé systémy septiků, stejně jako benzinové nádrže, nebo přípravky pro hnojení půdy. To vše může znečišťovat podzemní vody. Vlivem toho může být naše voda z vodovodu znečištěna těmito látkami, které se mohou v našem těla dlouhodobě ukládat a způsobovat řadu zdravotních komplikací. Možným rizikem je dnes třeba také radioaktivní odpad, a to hlavně kvůli nedokonalým procesům v procesu jeho likvidace.
Z výše uvedených důvodů jsou dodavatelé veřejné vody povinni každoročně podávat hlášení o tom, jak je voda z vodovodu kvalitní. Tato hlášení by měla korespondovat s výše zmíněnou vyhláškou. Nejenom že platí již zmíněná fakta spojená s tím, že za vyhovující vodu se považuje ta, která splňuje předepsané maximální množství nebezpečných látek. Dodat musíme i to, že testy jsou prováděny přímo ve vodárnách. Ve výsledcích se tedy neprojeví množství látek, jako je olovo, železo nebo rtuť, které se s tekutinou smísí v rámci cesty do naší domácnosti.
Vodárny se pravidelně hájí tím, že jejich voda vyhovuje přípustným mezím a případná míra kontaminace nepřesahuje určité hodnoty. To však neznamená, že by voda z kohoutku byla skutečně dokonale čistá. A to jak proto, že na mnohé limity mohou být uplatňovány výjimky, nehledě na to, že zdravotnické normy často neobsahují další stovky látek, které se mohou ve vodě objevovat a které mohou být spojeny s našimi zdravotními potížemi.
Voda z kohoutku však nese i riziko spojené se samotnou distribucí vody. Na její kvalitu má vliv nejenom stáří samotného potrubí, prostřednictvím kterého je distribuována. Roli zde hraje i to, jak dlouho voda v potrubí stojí, než se dostane přímo k vám. V rámci této doby se mohou ve vodě objevit další kontaminanty, které již nikdo netestuje. Voda z kohoutku tedy není taková, jak ukazují testy uvnitř vodárny.
Jak celou situaci s nebezpečím, které je spojeno se současnou vodou řešit? Aby byla kohoutková voda skutečně dokonalá, je třeba využít kvalitních filtračních jednotek, které budou tuto životodárnou tekutinu čistit v poslední fázi její distribuce. Tedy těsně před tím, než ji ze svého kohoutku napustíte do své sklenice. A jaké řešení vybrat? Kontaktujte nás a my vám poradíme!